13 Mart 2011 Pazar

Mustafa Başoğlu, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık-İş) Genel Başkanı

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık-İş) Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, ikna edilmesi üzerine, 50 yıldır yürüttüğü genel başkanlık görevine gözyaşlarıyla veda etti.

Başoğlu’nun kendisi 75 yasinda, yani 25 yasindan beri baskanlik yapmis Saglik-Is sendikasina. Ki, bu sendika 1961’de kurulmus, yani Başoğlu kurucu baskan konumunda.

Yaptigi is hakkinda herhangi bir fikrim yok. 50 yildir baskanlik yapmasina ragmen göz yaslariyla görevine veda etmesi ve vedasinda Bazıları ittifak yaparak 'artık Başoğlu'nu çöpe atalım' dedi. Bunu yaparken de yaşlılığımı bahane ettiler. 50 yıl hizmet veren bir insanı sandığa gömecekseniz gömün. Sezar'ın bir, benim 10-100 Brütüs'üm vardı. 'Başoğlu, hasta, yaşlı' dediler. Herkes yaşlanabilir, hastalanabilir. Bakalım, görelim ne yapacaklar. ” gibi ifadelerde bulunmasi, kendisini ister istemez komik duruma düsürmüs. Belki de cok iyi bir baskandi, ama internetteki yorumlara da bakinca, kendisi hakkinda daha cok „ne koltuk sevdasiymis, genclerin önünü ac, ne doymazmis, amca git biraz hayatini yasa, babanin mali mi o koltuk“ gibi sözlere de muhatap olmak durumunda kalmis.

Insan nerede birakmali bir isi iyi bilmeli. Yoksa sonu cok hazin olabiliyor . Başoğlu örnegi bunun icin en somut örneklerden biri.

Saglik-Is’in internet sitesine söyle bir göz atinca, Basoglu’nun neden bu baskanlik koltugunu vermek istemedigi hakkinda bir fikir edinebiliyor mantikli düsünebilen insan. Konusmasinda „6 aydir bana sendikada is yaptirmadilar“ dese de, sitedeki son bir ayda yayinlanan basin bildirileri seckisi söyle:

  • Başoğlu: “Demokrasi Günesi, 28 Subat sürecini kar gibi eritti” (04.03.2011)
  • Genel Başkanımız Mustafa BAŞOĞLU ve Ankara Şube Başkanı Doğan ALIÇ ile birlikte BBP Genel Başkanı Yalçın TOPÇU’ya ziyarette bulundu. (03.03.2011)
  • Başoğlu: „Bin yil sürecek 28 Subat iddiasini Demokrasi Günesi bir yilda eritti“ (02.03.2011)
  • Başoğlu: „Prof. Dr. Necmettin Erbakan’in ölümü, Türk Siyasi hayatinda büyük bir bosluk meydana getirmistir“ (28.02.2011)
  • Başoğlu: „Libya’da yapilan tahliye takdire deger bir davranistir“ (25.02.2011)
  • Başoğlu: „Libya olaylarini kiniyorum“ (22.02.2011)
  • Başoğlu: „Sivil-Asker ayrimi gerceklesmistir“ (16.02.2011)
  • Başoğlu: „Biz her seye ragmen KKTC’yi desteklemeye devam edecegiz“ (08.02.2011)
  • Başoğlu: „Sayin Yekta Güngör Özden, bos sözlerle toplumu yaniltiyor.“ (06.02.2011)

Basliklardan da anlayabildigimiz gibi, Saglik Iscileri Sendikasi Baskani, son bir ayda bayagi faal bir sekilde gündemi mesgul eden, ama kendi sendikasiyla alakasi olmayan konular hakkinda bol bol fikir beyan etmistir. Sendika'nin sayfasini sahsi blogu gibi kullanmis. Bu yüzden de kendisini cok mühim biri olarak görmekte, Sezar ile kiyaslamakta. Tam anlamiyla gercekciligini kaybetmis, Basoglu. Ibretlik bir durum.

Bir ihtimal Milletvekilligine adayligini aciklasin. Malum, artik emeklilik zamani, ve biraz da olsa emekli gibi yasayabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder