4 Haziran 2011 Cumartesi

Nevzat Bozkuş, Kars Belediye Başkanı


Basbakan'in emri sonrasi Insanlik Anitini yikma karari alan Kars Belediyesi, anitin yerine 'bal ve kaşar' aniti yaptirma karari aldi.
Kars Belediye Baskani Nevzat Bozkuş, bu heykellerin kentin tanitimina katkida bulunacagini söyledi. Bozkuş, heykelle ilgili sunlari söyledi:
"Heykellerin nasil olacagini iyi kötü tasarladik, cok güzel olacak. Kasar ve bal heykellerini kentin girisinde yolun iki yanina koyacagiz. Görenler 'Demek buranin kasari meshurmus' diyecek."

Kars Belediye Baskani'nin güzel bir resmi yok. Ancak Nevzat Bozkus ici temiz, ne ise o olan bir insan ve baskan imajini ciziyor. Yukarida, makamindaki resime iyi bakin. Basbakanin, Bozkus'un koltuguna oturusundaki vücut diline, ve Bozkus'un kendi makaminda aldigi hale bakiniz. 'El pence divan durmak' lafinin belki de en yalin halini görüyoruz bu resimde.

Eksi Sözlük'te yillar önce sammael entrysinde 'el pençe divan'i söyle anlatmis:

eller birbirine kenetlenmiş ("el pençe" sözü buradan geliyor), karın bölgesi üzerinde durur boyun da büküktür. (kamet'e benzer)

divan ise, durdukları yerin adıdır. deyimde divan sözü "padişah ve vezirlerin**** önü" anlamında kullanılır. köleler ve padişahın emrine amade diğer kişiler padişah ve vezirler önünde bu pozisyonda durur. (eminim bu pozisyonda soytarıdan parmak yiyen çok kişi olmuştur. yani... komik olurdu. di mi ?)

Basbakanin ucube emrinden sonra kendi kentinin heykelini yikip, yerine bal ve kasar heykeli kurdurtmayi planlayan bir adamin durusu, kendini disa vurumu ve eylemi iste bu kadardir. Ne oldugunu durusuyla yalansiz ifade ediyor. Bir zamanlar Gezici Festivaliyle ve Insanlik Anitiyla ünlü Kars artik ancak ka
şariyla bilinecektir. Sagol, varol, Nevzat Baskan!


1 yorum:

  1. Blogunuz içersindeki bilgileri hergün takip ediyoruz.Ve çok begeniyoruz,dell dizüstü teknik servisleri olarak paylaşımlarınızın devamını

    bekliyoruz.

    YanıtlaSil